Rak piersi a dieta

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych wśród kobiet w Polsce. Istnieją profilaktyczne badania jak mammografia, USG jednak w wielu przypadkach chorobę wykrywa się już w stadium zaawansowanym.

Czynniki, które mogą predysponować do wystąpienia raka piersi są: wiek, krótki okres karmienia, piersią, późna menopauza, rak w rodzinie a także dieta i styl życia.

Zdaniem onkologów błędy żywieniowe są przyczyną aż 1/3 przypadków zachorowań.

  1. Wykazano dodatnią zależność między występowaniem raka piersi a spożywaniem produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy oraz insuliny we krwi.
  2. Zbadano, że spożywanie alkoholu przez kobiety w okresie pomenopauzalnym wpływa na zwiększone ryzyko występowania raka piersi – nie potwierdzono tego związku u kobiet w okresie przedmenopauzalnym.
  3. Kwasy tłuszczowe nasycone oraz z rodziny omega-6 mogą zwiększać ryzyko występowania raka piersi. Natomiast spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 zmniejszają to ryzyko.
  4. Otyłość jest również jednym z czynników, przyczyniających się do występowania raka piersi.
  5. Dieta bogata w owoce i warzywa zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi ze względu na obecność w nich kwasu foliowego, witamin C, E oraz innych związków mających działanie antyoksydacyjne – niszczące wolne rodniki.
  6. Odpowiednio zbilansowana dieta, złożona z produktów odpowiedniej jakości jak i regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko występowania raka piersi a podczas zachorowania poprawia jakość życia oraz wydłuża czas przeżycia.

„Dieta a rak piersi”, K. Drąg, A. Gawędzka, A. Kużdżał, J. Jaśkiewicz, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszkowskiego, Rzeszów 2009, 1, 78-84