Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Czym jest dieta MIND?

Czym jest dieta MIND?

Wraz z wiekiem zwiększają się zaburzenia funkcji poznawczych jak: słabsza pamięć, zaburzona orientacja w czasie i przestrzeni, zmniejszona koncentracja oraz problem z czytaniem oraz pisaniem. Są one elementem otępienia, którego najczęstszą przyczyną jest choroba Alzheimera.

Istotą choroby jest odkładanie się w obrębie kory mózgowej beta-amyloidu w postaci blaszek starczych oraz włókienek z białka tau – co prowadzi do śmierci komórek nerwowych.

Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay)

jest zalecana w celu poprawy funkcji poznawczych oraz zmniejszenia ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.

Jest to dieta oparta na śródziemnomorskim modelu żywienia oraz diecie DASH.

Podstawą diety jest żywność naturalna, nieprzetworzona w szczególności obejmuje warzywa zielonoliściaste (jarmuż, sałata, szpinak), owoce jagodowe (czarne jagody, truskawki, porzeczki). Do innych zalecanych produktów należą: inne warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, ryby, oliwa z oliwek, drób oraz wino. Ograniczeniu podlegają produkty pochodzenia zwierzęcego z dużą zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych a więc czerwone mięso, masło, margaryna, żółty ser a także ciasta, słodycze, produkty smażone oraz fast food.

„Dieta Mind – co wiemy o jej wfektywności?”, K. Wieczorowska-Tobis, A. Suwalska, Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii 2016:1:5-8

Podziel się: