Czy istnieje dieta idealna?

Mimo wielu zaleceń żywieniowych i programów edukacyjnych nadal obserwowany jest wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne m.in. nadciśnienie, otyłość, cukrzycę typu 2 oraz nowotwory. Istnieje wiele badań w dziedzinie metabolomiki, protemoiki, nutrigenomiki, nutrigenetyki, w których szukana jest odpowiedź na pytanie :
Czy można skonstruować jedną dietę idealną dla wszystkich?

Chyba już wiecie jaka jest odpowiedź…

Każdy z nas charakteryzuje się inną budową, stanem fizjologicznym, obecnością chorób, aktywnością fizyczną, preferencją żywieniową a więc czynnikami, które determinują nasze zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Takie zróżnicowanie powoduje, że każdy z nas powinien indywidualnie wypracować własną metodę żywienia, która będzie adekwatna do oczekiwań.

Warunki mieszkalne każdego z nas również wpływają na dopasowanie odpowiedniej diety, chodzi m.in. o temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ jej wzrost zaobserwowany w ciągu ostatnich lat zmniejszył zapotrzebowanie na energie średnio o 10%!

Już sama zawartość białka w diecie musi być dostosowana indywidualnie do człowieka. Oczywiście są wypracowane normy spożycia w różnych grupach wiekowych ale każda osoba w poszczególnej grupie wiekowej różni się chociażby intensywnością aktywności fizycznej i występowaniem określonej choroby dlatego też „dieta dla każdego” nie zdałaby egzaminu nawet jeśli stworzylibyśmy diety idealne na każdej z grup społecznych.

Dieta 1000 kcal i inne opracowane diety cud w przypadku niektórych osób będą skuteczne (najczęściej w przypadku zdrowych osób borykających się z nadmierną masą ciała) jednak dla większości osób będą szkodliwe – dojdzie do niedoborów składników odżywczych, obniżenia odporności, niedokrwistości, problemów neurologicznych i innych dysfunkcji organizmu.

Jestem więc za układaniem diet indywidualnych – każdy z nas potrzebuje innej opieki i innego podejścia – tak więc NIE MA DIETY IDEALNEJ, KTÓRA BYŁABY DOBRA DLA KAŻDEGO!

„Czy istnieje dieta idealna? Założenia konstruowania diety „dla każdego”, J. Wilczak, D. Kamola, A. Prostek, Kosmos – Problemy Nauk Biologicznych, 2010, tom 59, nr 3-4 (288-289), 429-432