Chirurgia bariatryczna w walce z otyłością

Otyłość jest coraz większym problemem, który przyjmuje rozmiary epidemii. W Europie odsetek otyłych mężczyzn wynosi 10-20% zaś otyłych kobiet 15-25% i stale rośnie.

Otyłość jest przyczyną wielu chorób dotyczących serca i układu krwionośnego, cukrzycy typu 2 stanowiąc ryzyko przedwczesnej śmierci.

Obecnie w leczeniu otyłości stosuje się metody terapeutyczne. Chodzi o leczenie zachowawcze, które obejmuje zmianę stylu życia (zmiana nawyków żywieniowych, wzrost aktywności fizycznej). Następnie wprowadza się leczenie farmakologiczne. Jeśli utrata masy ciała jest nieznaczna lub efekt jest nietrwały pacjent kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

Zgodnie z zaleceniami National Institutes of Health zabiegi zaleca się osobom z BMI>40 kg/m2 lub >35 kg/m2 z towarzyszącymi chorobami takimi jak: cukrzyca, choroba wieńcowa, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, bezdech senny.

Wyróżnia się takie zabiegi bariatryczne jak:

  1. Restrykcyjne (opaska żołądkowa, opaskowa plastyka żołądka) – zabiegi te pozwalają na ograniczenie przyjmowanych porcji jedzenia. Zmniejszają pojemność żołądka i zwężają pasaż pokarmu do jelita.
  2. Wyłączające (wyłączenie żółciowo-trzustkowe, wyłączenie dwunastnicy) – zabiegi ograniczają powierzchnię chłonną przewodu pokarmowego, skracają czas pasażu pokarmu oraz kontakt z enzymami trawiennymi. Skutkiem jest zmniejszone wchłanianie składników odżywczych.
  3. Skojarzone

Niestety operacja to nie wszystko. Pacjent musi chcieć schudnąć i powinien przestrzegać zaleceń zespołu terapeutycznego (lekarz, dietetyk, psycholog, trener).

„Zalecenia dietetyczne po zabiegach bariatrycznych” , M. Jastrzębska, L. Ostrowska, Zakład Dietetyki i Żywienia klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Via Medica 2010